Sztutowo
Sztutowo to znacząca wioska gminna, która mieści się w powiecie nowodworskim, w województwie pomorskim, przy wojewódzkiej drodze nr 501, na Żuławach Wiślanych. Sztutowo to szeroka, piaszyczysta plaża, trochę oddalona od centum wioski. Przez Sztutowo przebiega także linia wąskotorowej kolejki: Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Sztutowo oferuje bogatą bazę noclegową i gastronomiczną - Sztutowo noclegi to hotele, ośrodki wczasowe a także kwatery prywatne i pokoje gościnne.
W gminie jest wiele rowerowych tras turystycznych: Bursztynowy, Nadmorski, Nadzalewowy, Mała Nadzelowowa Pętla Żuławska oraz Pętla Żuławska. Gmina oferuje również dwa ciekawe szlaki do wędrówek z kijkami: szlak żółty "Muzealny" oraz szlak zielony "Przez sztutowskie lasy". W 1985 roku, na terenie Sztutowa, utworzono park krajobrazowy Mierzeja Wiślana. Park zajmuje powierzchnię 4410 ha. Lasy to 75% obszaru parku, który obejmuje odcinek Mierzei Wiślanej od granicy z Obwodem Kaliningradzkim po Sztutowo. Warto tutaj odwiedzić wydmowe , o nieregularnych kształtach wzniesienia. Najwyższa wydma - Wielbłądzi Grzbiet - ma wysokość 49 m, a znajduje się na wschód od Krynicy Morskiej. Kluczową atrakcją parku jest klif, położony niedaleko Piasków (dzielnica Krynicy Morskiej). Rezerwat przyrody Kąty Rybackie to część nadmorskiego lasu, stanowi rezerwat kormorana czarnego i czapli siwej.
W samym Sztutowie, warto odwiedzić były, niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof. Muzeum otwarte jest każdego dnia. W budynku, w którym dawniej była komendantura, odbywają się projekcje krótkich filmów przedstawiających historię obozu. W Sztutowie możemy również zobaczyć kilkadziesiąt pomników upamiętniających Marsz Śmierci w 1945 roku. Przede wszystkim są to skromne krzyże, pamiątkowe płyty oraz kamienie. Najbardziej interesujący pomnik powstał w 2001 roku, na terenie dawnego obozu w Gęsi. To prostokątna ściana, która została obłożona , stylizowanymi na kartki z kartoteki obozowej metalowymi płytami.